Vytautas Grubliauskas: “Klaipėdai reikia gerų vargonų”

 

Klaipėdai reikia gerų vargonų. Tokia mintis iškilo vakar uostamiesčio merui Vytautui Grubliauskui susitikus su uostamiestyje gimusiu nusipelniusiu Rusijos liaudies artistu vargonininku Harry Grodbergu bei su jo žmona Natalija.
Su uostamiesčio meru susitikęs muzikas prisiminė auksines vaikystės dienas S. Šimkaus gatvėje – čia tebėra išlikęs namas, kuriame gyveno Grodbergų šeima iki į Klaipėdos kraštą įžengė Vokietijos kariuomenė.
Svečias šiuo metu seka politinius bei kultūrinius įvykius Lietuvoje iš televizijos laidų įrašų, domisi ir Kuršių nerijos gamtos likimu. Sakė itin mylintis Neringą, ir kiekvieną vasarą atostogaujantis Nidoje bei Preiloje ir taip atgaivinantis atmintyje lietuvių kalbos žinias.
Beje, kaip tik Nidos liuteronų bažnyčioje šešerių metų Harry pirmą kartą gyvenime išgirdo galingą vargonų muziką, ir tą pačią valandą užvaldė svajonė užaugus tapti vargonininku.
Gražu, jog vargonininkas numylėtosios Nidos vaikų muzikos mokyklai padovanojo retą natų rinkinį, leidinį, turintį išliakamąją vertę, iliustruotą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio piešiniais. Tradiciškai kasmet lankydamas mažuosius Nidos muzikantus dovanoja natų sąsiuvinius 1-5 klasių mokiniams.
Svečias pasakojo pažinojęs daug iškilių Lietuvos kompozitorių ir muzikantų, kurie padarė įtaką jo tolimesniam kūrybiniam keliui. H. Grodbergas gerai pažinojo profesorių Balį Dvarioną, lietuviškąjį Sibelijų, kuris jam pasiūlė atlikti M. K. Čiurlionio simfonijas. Rusijos vargonininkas, keturių ordinų kavalierius H. Grodbergas pirmasis Maskvoje atliko M. K. Čiurlionio muziką.
H. Grodbergas buvo sutikęs ir didįjį Lietuvos tenorą, nacionalinės operos įkūrėją Kiprą Petrauską, su pagarba minėjo daugelį iškilių lietuvių muzikų ir kompozitorių: Joną Švedą, Julių Juzeliūną, Jurgį Fledžinską.
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pokalbio metu prisiminė, kaip jaunystėje susižavėjęs klausėsi patefono plokštelės su H. Grodbergo atliekamomis Johaho Sebastiano Bacho tokatomis.
Svečias buvo paklaustas, ar nesutiktų surengti savo koncertų Lietuvoje, o dar puikiau būtų, jei – Klaipėdoje. H. Grodbergas pažadėjo, kad Lietuvos ir Klaipėdos publikai surengs nemokamus koncertus.
Šis pokalbis dar kartą priminė neišspręstą problemą – Klaipėdai reikia gerų vargonų ir jai tinkamos salės. Virtuozas pastebėjo, jog Kaliningrado filharmonijoje esantys vargonai – vieni geriausių regione, ir laikas nuo laiko jis juos patikrina – ne tik koncertuodamas. Maestro yra ir vienas geriausių Rusijos vargonų ekspertų, tad pasisiūlė nemokamai konsultuoti bei atlikti ekspertizę, jeigu tik bus į jį kreiptasi įsigyjant vargonus mūsų miestui.
H. J. Grodbergas gimė 1929 m. Klaipėdoje moteriškų drabužių siuvėjo šeimoje. Nuo 1939 m. gyveno Kaune, iš kur Antrojo pasaulinio karo pradžioje pabėgo į Rusiją. 1955 m. baigė Maskvos konservatoriją, fortepijono ir vargonų klasę, tais pačiais metais buvo priimtas solistu į Maskvos filharmoniją. H. Grodbergas yra Leipcigo Bacho gerbėjų draugijos garbės narys ir Vokietijos Hendelio gerbėjų draugijos garbės narys.

Klaipėdai reikia gerų vargonų. Tokia mintis iškilo vakar uostamiesčio merui Vytautui Grubliauskui susitikus su uostamiestyje gimusiu nusipelniusiu Rusijos liaudies artistu vargonininku Harry Grodbergu bei su jo žmona Natalija.

Su uostamiesčio meru susitikęs muzikas prisiminė auksines vaikystės dienas S. Šimkaus gatvėje – čia tebėra išlikęs namas, kuriame gyveno Grodbergų šeima iki į Klaipėdos kraštą įžengė Vokietijos kariuomenė.

Svečias šiuo metu seka politinius bei kultūrinius įvykius Lietuvoje iš televizijos laidų įrašų, domisi ir Kuršių nerijos gamtos likimu. Sakė itin mylintis Neringą, ir kiekvieną vasarą atostogaujantis Nidoje bei Preiloje ir taip atgaivinantis atmintyje lietuvių kalbos žinias.

Beje, kaip tik Nidos liuteronų bažnyčioje šešerių metų Harry pirmą kartą gyvenime išgirdo galingą vargonų muziką, ir tą pačią valandą užvaldė svajonė užaugus tapti vargonininku.

Gražu, jog vargonininkas numylėtosios Nidos vaikų muzikos mokyklai padovanojo retą natų rinkinį, leidinį, turintį išliakamąją vertę, iliustruotą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio piešiniais. Tradiciškai kasmet lankydamas mažuosius Nidos muzikantus dovanoja natų sąsiuvinius 1-5 klasių mokiniams.

Svečias pasakojo pažinojęs daug iškilių Lietuvos kompozitorių ir muzikantų, kurie padarė įtaką jo tolimesniam kūrybiniam keliui. H. Grodbergas gerai pažinojo profesorių Balį Dvarioną, lietuviškąjį Sibelijų, kuris jam pasiūlė atlikti M. K. Čiurlionio simfonijas. Rusijos vargonininkas, keturių ordinų kavalierius H. Grodbergas pirmasis Maskvoje atliko M. K. Čiurlionio muziką.

H. Grodbergas buvo sutikęs ir didįjį Lietuvos tenorą, nacionalinės operos įkūrėją Kiprą Petrauską, su pagarba minėjo daugelį iškilių lietuvių muzikų ir kompozitorių: Joną Švedą, Julių Juzeliūną, Jurgį Fledžinską.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pokalbio metu prisiminė, kaip jaunystėje susižavėjęs klausėsi patefono plokštelės su H. Grodbergo atliekamomis Johaho Sebastiano Bacho tokatomis.

Svečias buvo paklaustas, ar nesutiktų surengti savo koncertų Lietuvoje, o dar puikiau būtų, jei – Klaipėdoje. H. Grodbergas pažadėjo, kad Lietuvos ir Klaipėdos publikai surengs nemokamus koncertus.

Šis pokalbis dar kartą priminė neišspręstą problemą – Klaipėdai reikia gerų vargonų ir jai tinkamos salės. Virtuozas pastebėjo, jog Kaliningrado filharmonijoje esantys vargonai – vieni geriausių regione, ir laikas nuo laiko jis juos patikrina – ne tik koncertuodamas. Maestro yra ir vienas geriausių Rusijos vargonų ekspertų, tad pasisiūlė nemokamai konsultuoti bei atlikti ekspertizę, jeigu tik bus į jį kreiptasi įsigyjant vargonus mūsų miestui.

H. J. Grodbergas gimė 1929 m. Klaipėdoje moteriškų drabužių siuvėjo šeimoje. Nuo 1939 m. gyveno Kaune, iš kur Antrojo pasaulinio karo pradžioje pabėgo į Rusiją. 1955 m. baigė Maskvos konservatoriją, fortepijono ir vargonų klasę, tais pačiais metais buvo priimtas solistu į Maskvos filharmoniją. H. Grodbergas yra Leipcigo Bacho gerbėjų draugijos garbės narys ir Vokietijos Hendelio gerbėjų draugijos garbės narys.

http://www.ve.lt/naujienos/visuomene/zmones/harry-grodbergas-klaipedai-dovanosiu-koncertus-616737/ 

 

Komentarai

koment.